Dětská rostoucí postel – podle čeho vybírat a proč

Očekává pár první přírůstek do rodiny? Jako nastávající rodiče máte tu milou povinnost zařídit pro své dítě první dětský pokojík. Každá maminka i tatínek chtějí, aby se jejich děťátku v pokojíčku líbilo, proto dbají na jeho výzdobu, výmalbu i dekorace. Ty jsou sice také důležité, ale kromě toho, je nutné pokoj zařídit prakticky a bezpečně.

Vzhledem k tomu, že miminko v prvních měsících většinu času prospí, je velmi důležité věnovat pozornost dětské postýlce pro miminko. V současné době je několik možností dětských rostoucích postelí. Jaké to jsou a podle čeho je vybírat?

Podle čeho vybírat dětskou rostoucí postel?

Výběr postýlky pro vaše dítě je jedním z důležitých kroků při vybavení dětského pokoje. Správná postýlka má nejen estetickou, ale především bezpečnostní funkci pro spokojený a zdravý spánek vašeho malého zázraku.

Při výběru dětské rostoucí postýlky je třeba brát v úvahu několik faktorů, které zaručí pohodlí, bezpečí a praktičnost pro dítě i rodiče.

První a nejdůležitější faktor je bezpečnost. Postýlka by měla splňovat všechny bezpečnostní normy a certifikace, jako například EU normu EN 716, která stanoví bezpečnostní požadavky pro postýlky.

Dále je důležité zkontrolovat, zda jsou všechny části postýlky dobře upevněné a nebezpečné hrany jsou zakryty. Zvolte také postýlku s madlem pro snadné přenášení dítěte a s nastavitelnou výškou dno postele.

Dalším kritickým faktorem je velikost a rozměry postýlky. Musí být dostatečně velká pro dítě, aby se v ní cítilo pohodlně a mělo dostatek prostoru pro spánek a pohyb. Zároveň by měla být dostatečně kompaktní, aby se vešla do dětského pokoje a nezabírala zbytečně mnoho místa. Ideální je zvolit postýlku, která se dá nastavit do několika velikostí, aby vyhovovala růstu dítěte.

Materiál, ze kterého je postýlka vyrobena, je dalším důležitým faktorem. Přirozený dřevěný materiál je nejlepší volbou, protože je trvanlivý, odolný a zdravotně nezávadný. Zároveň lze snadno opravovat menší poškození.

Dávejte pozor na chemikálie použité při zpracování dřeva, aby nedocházelo k uvolňování škodlivých látek. Kromě bezpečnosti a praktičnosti je také důležitý design a vzhled postýlky.

Vyberte takový model, který se hodí k interiéru dětského pokoje a zároveň se líbí vám i vašemu dítěti. Dostupné jsou rozmanité designy a barevné provedení, takže si můžete vybrat podle vašich představ. Posledním faktorem, ale rozhodně ne nejméně důležitým, je cena postýlky.

Při výběru volte kvalitu a bezpečí nad levnými variantami. Dětská postýlka je dlouhodobá investice a není třeba šetřit na něčem, co bude mít velký vliv na bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte. Nakonec si před koupí postýlky přečtěte recenze a zkušenosti jiných rodičů s daným modelem.

To vám může pomoci učinit správné rozhodnutí. Výběr dětské rostoucí postýlky není snadný úkol, ale dětské pohodlí a bezpečí by měly být vždy na prvním místě. Následujte tyto tipy a vyberte takovou postýlku, která bude ideální pro vaše dítě i pro vás.

Oblíbený typ? Kolébka

Kolébka je krásný designový kousek nábytku, který se bude v dětském pokojíku vyjímat. Odkazuje k tradici a často se v rodinách dědí po generace. Navíc vám díky konstrukci a důmyslnému systému usnadní uspávání miminka. Houpavý pohyb miminka uklidňuje a také díky němu lépe usínají. 

Její nevýhodou je však fakt, že dítko v prvních měsících života poměrně rychle roste a brzy se do ní už nevejde. Kolébky jsou vhodné pro opravdu malá miminka maximálně do jednoho roku. Na vás pak bude sehnat novou dětskou postýlku se zábranami.

Co nesmí chybět v dětském pokoji

Dětský pokoj je pro dítě často jediným prostředím, ve kterém má svobodu a může se svobodně vyjádřit. Měl by být místem, kde se cítí příjemně, bezpečně a kde může trávit svůj volný čas. Pro vytvoření takového prostředí je důležité nejen správně vybrat barevné schéma, ale také věnovat pozornost některým konkrétním prvkům, které by neměly chybět v žádném dětském pokoji.

  • Pohodlná postel

Prvním a nejdůležitějším prvkem v dětském pokoji je samozřejmě postel. Dítě v ní stráví většinu svého času odpočinkem, spánkem nebo hraním oblíbené hry pro děti. Je proto důležité, aby byla dostatečně prostorná, pohodlná a vhodná pro věk a potřeby dítěte.

V případě, že děti sdílí pokoj, je ideální možností dvojpostel, která navíc ušetří místo. Pro větší děti může být vhodná patrová postel, která jim poskytne nejen pohodlné spaní, ale i více prostoru pro hraní.

  • Funkční úložné prostory

Dětský pokoj může být velmi rychle zaplněn různými hračkami pro zábavné hry pro děti v místnosti, knihami a dalšími věcmi. Proto je důležité mít v pokoji dostatek úložných prostor, aby se všechny tyto věci daly snadno schovat. Vhodnou volbou jsou například skříně s policemi, police s košíky nebo krabice, které lze využít jako úložný prostor, ale zároveň mohou být i kreativním prvkem v designu pokoje.

  • Bezpečné prostředí

Dětský pokoj je pro malé děti hlavním prostředím, ve kterém se mohou svobodně pohybovat. Proto je nutné věnovat pozornost bezpečnosti. V pokoji by neměly být ostré hrany nábytku, žádné volně visící kabely a dostatečně zajištěné okna. Kromě toho by měla být také k dispozici zástrčka s ochranou proti dětským prstům.

  • Stůl pro hraní a učení

Nezáleží na tom, jestli je dítě ve školním věku nebo ještě chodí do školky, stůl je vždy užitečným prvkem v dětském pokoji. Nemusí to být nutně velký pracovní stůl, ale například i malá písková zahrádka, která může sloužit jako místo pro malování, skládání puzzle nebo tvorbu a učení se.

  • Osobní dotek

Každý dětský pokoj by měl mít i nějaký prvek, který přesně vyjadřuje osobnost a zájmy dítěte. Může se jednat o obraz, plakát, oblíbenou hračku nebo vinýlky s jejich oblíbenými pohádkovými postavami. Tento osobní dotek dodá pokoji osobnost a zbaví ho sterility.

  • Pohodlné osvětlení

V pokoji musí být dostatek světla, které podporuje růst a dítě v něm může být kdykoliv. Je vhodné mít silné hlavní světlo, ale také několik menších zdrojů světla v podobě lampiček nebo nočního světla, které může dítě používat v noci.

  • Kryt pro okno

Záclony nebo rolety jsou dalším důležitým prvkem, který by neměl chybět v dětském pokoji. Chrání děti před přímým slunečním světlem a poskytují jim soukromí. Kromě toho mohou být i kreativním prvkem, kterým lze do pokoje přidat další barvu nebo vzor.

  • Hračky a knihy

Samozřejmě, žádný dětský pokoj by nebyl kompletní bez hraček a knih. Tyto předměty nejen poskytují zábavu a rozvoj dítěte, ale také mohou být kreativním prvkem v designu pokoje. Hračky mohou být vystaveny v regálech nebo na poličkách a knihy mohou být uspořádány podle barvy nebo tématu.

Vytvoření příjemného dětského pokoje není těžké, ale je důležité věnovat pozornost výše uvedeným prvkům. Díky nim se v pokoji bude dítě cítit jako doma a bude mít svůj vlastní prostor pro odpočinek, hraní a učení. Pokoj by měl být změna, takže s postupem času lze přidávat nebo upravovat jednotlivé prvky, aby co nejlépe odpovídaly potřebám a zájmům dítěte.